Számítógép gyorsítás, laptop gyorsítás
Milyen tényezőktől függ a számítógép gyorsítás, illetve a laptop gyorsítás?
Sok minden befolyásolhatja, viszont a leggyakoribb az mindig a hardveres elégtelenség.
Pontokba szedtem, hogy mik azok amik befolyásolják a számítógépünk, vagy laptopunk sebességét.
1. Sokszor olyan laptopot, notebookot adnak ki (igen újonnan is), amelynek a processzora (CPU-ja) elképesztően gyenge, színvonal alatti.
A technológia szintje (magszámok,logikai szálak,gyorsítótár mérete) jócskán alulmarad a kortársaival szemben.
Hiába "új" ez a processzor, semmiképpen nem szabad megvenni.
Miért is írom ezt?
Az új processzorokat a laptopokban, notebookokban, netbookokban, úgy gyártják, hogy ne lehessen egyszerűen kicserélni. Ezek ugyanis bele vannak forrasztva az alaplapba.
Különböző technológiákkal, eszközökkel ki lehetne "szedni" az alaplapból... De...itt jön a trükk... A gyártó olyan szerelési felülettel adja ki az alaplapot amibe csak ehhez hasonló, minősíthetetlenül gyenge processzorokat lehet bele építeni.
A szoftveres korlátozásról nem is beszélve. Tehát ,ha még ki is cserélnénk,sem érünk el vele semmit. Gyorsabb nem lesz a laptopunk. Csak időt és pénzt dobtunk ki az ablakon. Az egyetlen megoldás az,ha a vásárlás előtt olyan gép mellet döntünk amibe minőségibb processzor van.
Ezen nem szabad spórolni, mert hosszú távon ráfizethetünk.
2. A memória mennyisége kevés
A nagyon alap ma már az 4GB. Ez éppen elégséges egy Windows rendszernek. Célszerű ezt a mennyiséget megduplázni. A memória az ami a későbbiekben bizonyos "mennyiségig" és méretig fejleszthető.
A számítógép gyorsítás, illetve a laptop gyorsítás a memória növelésével elősegíthető.
3. Merevlemez (HDD) van a laptopban
Az új laptopokban, notebookokban is szép számmal találunk ilyet. Ezt is kerüljük el. Csak olyat vegyünk amiben SSD van.
4. Használt gépeknél rossz, hibás a merevlemez.
Ez elég nagy kalamajkát tud csinálni nekünk. Összeomolgat a Windows rendszer, kifagy, újraindul.
A nagyobb probléma az, hogy ilyenkor már a tárolt adataink és sérülnek. Van amikor már helyreállíthatatlan szinten.
5. Túlmelegszik az eszköz
Az tény, hogy mindenképpen teljesítményromlást fog okozni. Ha a melegedés túlzott mértékű és hónapokon át tart, akkor az elektronikai alkatrészek élettartama drasztikusan csökken. Ez azt jelenti, hogy pl. a gép alapesetben, ha időszakos tisztításokon átesik akkor az élettartama pl. 10 év.
Ha nincs egyáltalán karbantartva, tisztítva, akkor fele ennyit sem fog kibírni az eszközünk. Előbb-utóbb egy durva meghibásodás fog jelentkezni.
Ritkán, de előfordul sajnos, hogy a karbantartás hiány miatt kiégnek, tönkremennek bizonyos alkatrészek.
6. Rendszer indításkor, Windows betöltődésekor rengeteg felesleges szolgáltatás elindul.
Ezek rendszerint olyanok ,amit 100 -ból 1 felhasználó használ állandóan. Ilyenek pl. onedrive, skype, messenger alkalmazás, mentett memóriaképből indított munkamenetek, illetve olyan alkalmazások amelyek beteszik magukat az indító részbe.
Ezeket ki kell kapcsolni, plusz sebességet nyerünk vele.
7. Eszközillesztők, vagy driverek hiánya Videókártya, vagy GPU driver hiánya visszafogja a teljesítményt, pláne a grafikai teljesítményt. Chipkészlet, SATA/AHCI vezérlő...stb.
8. Elhasználódott, vagyis "elszemetesedett" az operációs rendszer
Pl. - 3 éve nem volt újratelepítve a rendszer - sok program,alkalmazás lett telepítve, majd törölve és ismét telepítve.
Ilyenkor főleg a regisztrációs adatbázis megy tönkre. Keverednek az adatbázis bejegyzések, sok olyan maradvány van amihez már program sem köthető, mert rég letöröltük...stb.
Ilyenkor néha a rendszer annyira le tudja dobni a láncot, hogy másnap amikor bekapcsoljuk a számítógépünket egy fekete háttéren lévő fehér angol szöveg fogad minket. Pl. Nem talál indítható partíciót a merevlemezünkön.
9. Ha HDD van a gépünkben akkor a teljes töredezettségmentesítés ajánlott az elhasználódott rendszernél (SSD -nél ez tilos!). Ugyanis ennél nincs értelme az úgynevezett fragmentációnak.
Miért van szükség a töredezettség mentesítésre?
Azért, mert amikor adatok mozognak (másolunk,törlünk,áthelyezünk) a merevlemezen akkor az adat fizikailag éppen oda kerül ,ahol az írófej van. Tehát a szélrózsa minden irányába íródnak az adataink. A töredezettségmentesítés ezeket az adatokat "sorba rendezi". Pontosan úgy, hogy az író/olvasó fej a leggyorsabban érje majd el.
Ha csökken az elérési idő, akkor gyorsabb lesz az adatok,programok olvasása, ezáltal a megnyitása is.
A leírtak közül, ha csak a szoftveres részeket csináljuk meg, akkor az eszközünk csak némileg fog "gyorsabb" lenni, ezt mindig tartsuk szem előtt.
A nagy változások, csakis hardveres cserével, fejlesztéssel és hozzáértéssel érhetőek el.
Elérhetőségeim:
Hívj a következő számon:
vagy írj